Bir Oyun Oynayalım

Haydi, bir oyun oynayalım.

Küçük bir grup oluşturun. Mümkünse erkeklerin ve kızların eşit sayıda olduğu bir grup olsun. Birbirinize söylemeniz gereken bir şey varsa başlamadan önce söyleyin. Sonrasında başka şansınız olmayacak. Bu oyun kalbi ve ruhu zayıf olanlar için uygun değil. Eğer kaldıramayacağınızı düşünüyorsanız şimdi geri çekilseniz iyi edersiniz.

Bir parkta, ormanda ya da terk edilmiş bir binada gece yarısına yakınken buluşun. Unutmayın, seçeceğiniz mekan herkesin iyi bildiği bir yer olmalı. Mümkün olduğunca kendinize avantaj sağlamalısınız. Ayın da hilal şeklinde olması gerekli. Herkes tamamen siyah giyinmeli ve yüzünü kapatan bir maske takmalı. Eğer herhangi biri gruptan uzak durursa veya maske tüm yüzünü kapatmıyorsa oyun hemen biter. Kimse birbirini tanımamalı, o sebeple kıyafetlerin yeni olmasına, hatta o gün satın alınmasına ekstra dikkat edin. Eğer birbirinizin kim olduğunu tahmin ederseniz yanlış yapmış olursunuz ve oyunu başka bir zaman denemek zorunda kalırsınız. Buluştuğunuzda kimse ile konuşmayın.  Tek kelime bile etmeyin.

Herkes toplandığında oyuna başlamaya hazırsınız demektir. Kase, çan ve buna benzer vurulduğunda ses çıkarabilecek nesneleri zeminde yan yana dizin. Bu nesneler kişisel olmalı ve herkes tek bir obje koymalı. Bu objelere bundan sonra “zil” diyeceğiz. Herkes diz çökmeli ve kendi zilini bir enstrümanmış gibi vurarak çalmalı. Bunun için çubuk, kaşık veya bıçak gibi nesneler kullanabilirsiniz. Ancak unutmayın, kimseyi kullandığı malzemelerden tanımamalısınız.

Hava soğumaya başlayacak. Etrafınızda rüzgar esecek, bir şeylerin çevrenizde olduğunu hissedeceksiniz. Buna aldırmayın, görmezden gelin. Yukarıya veya etrafa bakmayın. Eğer gölgelerde bir şeylerin hareket ettiğini fark ederseniz yokmuş gibi davranın. Zilleri çalmanız bazı varlıkları oyuna çağırdı. Hareketler ve sesler siz zilleri çalmaya devam ettikçe daha da artacak. Ortamdaki her şey sakinleşip sessizleşinceye kadar çalmayı kesmeyin. Eğer bundan önce durursanız varlıklar size yaklaşır ve en acımasız ölümlerden birini yaşarsınız.

Her şey sessizleşip çalmayı kestiğinizde oyun başlar. Eğer önceden saklambaç oynadıysanız oyunun temelindeki fikri kolayca anlayacaksınız. Oyunda dikkat etmeniz gereken kurallar şunlar:

1 – Seçtiğiniz alanı oyun bitene kadar terk etmeyin. Varlıklar kendiniz için belirlediğiniz alanı bilirler ve eğer o alanı terk ettiğinizi düşünürlerse sizi ölmek için yalvartırlar.

2 – Varlıklar ancak oyunculardan birinin yüzünü görür veya sesini duyarsa onları tanıyabilirler. Sizi konuşturmak için ellerinden geleni yapacaklar. Ayrıca adınız hariç zihninizi okuyabilirler. Sevdiğiniz birinin veya oyundaki bir oyuncunun kılığına girebilirler. Çevrenizde sizi çağıran tanıdık bir ses duyup korkularınızla yüzleşebilirsiniz ancak ne olursa olsun kesinlikle konuşmayın veya maskenizi çıkarmayın.

3 – Eğer bir varlık bir oyuncunun ismini söylerse o oyuncu parçalara ayrılır. Görebileceğiniz en berbat ölüm bu oyunu kaybeden kişinin başına gelecek. Derisi hala canlı olan bedeninden yüzülecek ve uzuvları hayal edemeyeceğiniz şekilde kırılıp bükülecek. Oyuncu son nefesini verirken varlıklar onun ruhunu alacak. Ölen oyuncuysa bir sonraki oyunda varlıklardan biri olacak. Varlıklar ancak oyunu kazanıp birinin ruhunu alabilirlerse yeniden özgür olurlar. Onlara bu fırsatı vermeyin.

4 – Eğer bir varlık bir oyuncu ile karşılaşırsa el feneri ile uzaklaşması sağlanabilir. Varlıklar güneşten korkarlar ve ışıktan kaçarlar fakat dikkatli olun. Kendinize sağladığınız bu güvenlik geçicidir. Varlıklar kandırıldıklarını anladıklarında geri dönerler. Kandırılmayı hiç sevmezler ve öfkelenirler. Birkaç denemenin ardından artık onları el feneri ile uzaklaştıramazsınız.

5 – Oyun tüm oyuncular yakalandığında ya da güneş doğduğunda biter.

Güneş doğduğunda hayatta kalan oyuncular oyunu kazanmış olur. Tebrikler, artık maskenizi çıkarıp rahatça konuşabilirsiniz. Oyunun galipleri bu günden sonra büyük talihe ve şansa sahip olacaklar. Yine de oyun bittiğinde tüm varlıkların ortamı terk etmediğini fark edeceksiniz. Belki gözünüz köşede bir şey görecek ama oraya döndüğünüzde boşlukla karşılaşacaksınız. Belki bazı nesneler bıraktığınız yerde durmuyor olacak. Belki de hala birkaç şeyin gecenin karanlığında ses çıkardığını duyacaksınız.

Hazırlansanız iyi olur çünkü gerçek oyun daha yeni başladı.

Not: Hikaye yabancı kaynaklardan alınmıştır. Çeviri tarafıma aittir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: