Hikaye veya Kitap Okurken Ne Dinlemeli?

Korku hikayeleri ile müzik bence ayrılmaz bir bütündür. Ben YouTube kanalımda hikayelerimi seslendirirken muhakkak arka fona hikaye ile uyumlu müzikler koyarım. Ortama uygun melodiler, dinleyicinin hikaye atmosferine girmesini kolaylaştırır. Dinlerken hissettiği duyguları pekiştirir ve olaylardan daha fazla etkilenmesini sağlar.

Okurken de durum aynıdır. Korku hikayesi okuduğunuz sırada arka fonda uygun bir müziğin size eşlik etmesi çok daha etkili olacaktır.

Bu nedenle sizlere korku hikayeleri okurken arka fonda dinleyebileceğiniz bazı sanatçı ve eserler önereceğim. Size vereceğim önerilerden hikaye veya kitap okurken dinlenebilecek müzikler listesi oluşturmanız sizin için daha keyifli bir okuma tecrübesi sunacaktır.

Öncelikle web sitemde okumak için bir hikayeyi tıkladığınızda, açılan sayfanın yan kolonunda sizler için seçtiğim eserlerden oluşan bir playlist olduğunu göreceksiniz. Sürekli güncellediğim bu playlistten istediğiniz bir müziği arka fonda oynatarak hikayelerimin keyfini çıkarabilirsiniz.

Bunun dışında daha geniş bir seçeneğe sahip olmanız için aşağıdaki sanatçıları takibe almanızı tavsiye ederim.

Myuu

Gerçek adı Nicolas Gasparini olan ve karanlık müzikler üreten Alman müzisyen. Kendi bestelerini hazırladığı gibi oyun ve film müziklerini de kendi tarzıyla yeniden düzenliyor. Eserlerinde ağırlıklı olarak piyano kullanıyor. Karanlık ve ürkütücü bestelerin yanında hüzünlendiren piyano eserleri de mevcut. Hatta Sad Music/Sad Piano diye bilinen bu tarza yakın daha fazla eseri var. Korku hikayesi ve creepypastalar için biçilmiş bir kaftan. Ben dahil birçok YouTube korku hikaye kanalı videolarında onun eserlerinden yararlanıyor.
YouTube Abone Sayısı: 306.000
En Sevdiğim Besteleri: Identity Crisis, Reversion, Edge of Life, Winds Wreck ve Lost World
https://www.youtube.com/user/myuuji
http://www.thedarkpiano.com/

Lucas King

27 yaşında İngiliz bir piyanist ve bestekar. O da Myuu gibi karanlık ve duygusal piyano eserleri üzerinde uzmanlaşmış durumda. Hatta bu alanda YouTube’un en popüler müzisyeni diyebilirim. Can yakan çok bestesi var, bağımlılık yapıyor. Korku hikayeleri ile tarzı çok uyumlu. Ben dahil birçok YouTube korku hikaye kanalı videolarında onun eserlerinden yararlanıyor.
YouTube Abone Sayısı: 697.000
En Sevdiğim Besteleri: Suicide, Isolation, Limbo ve Schizophrenia
https://www.youtube.com/user/LucasKingPiano

Kevin MacLeod

Telifsiz müzikler besteleyen Amerikalı bir müzisyen. Birçok türde besteleri olan MacLeod’un en bilinen eserleri karanlık türe yakın olanlar. Myuu ve Lucas King’in aksine eserleri daha kasvetli, ürkütücü ve rahatsız edici öğeler barındırıyor. Duygusal bestelerini bulmak zor. Özellikle gerilimi yüksek hikayelerde dinleyiciyi ve okuyucuyu terletmek için birebir. Ben dahil birçok YouTube korku hikaye kanalı videolarında onun eserlerinden yararlanıyor.
En Sevdiğim Besteleri: Redletter, This House, Unseen Horrors, Long Note One ve Two
https://incompetech.com

Adrian von Ziegler

Birçok farklı türde eserler üreten İsviçreli müzisyen, daha çok Kelt müziği ve doğu kültürüne dönük oryantal tarzda uzmanlaşmış biri. Bunu fantastik türle birleştirerek harika bir harman oluşturuyor. Epic türde hakikaten çok iyi. Karanlık, duygusal ve rahatlatıcı harika bestelere de sahip. Zamanında çok depresif biriymiş, intiharın eşiğinden çok kez döndüğünü söylüyor. Şimdi ise insanlara yaşama sevinci aktarmakla meşgul. Yaptığı besteleri YouTube’da kaynak göstererek kullanmanıza izin veriyor. Ben kendisinin birkaç eserine videolarımda yer verdim.
YouTube Abone Sayısı: 918.000
En Sevdiğim Besteleri: White Specter ve Loneliness
https://www.youtube.com/user/AdrianvonZiegler

Derek ve Brandon Fiechter

Fantastik dünyalarla fazlasıyla haşır neşir olan Amerikalı ikiz kardeşler, bilimkurgu ve fantastik türdeki bestelerinin yanında Kelt, Mısır ve Uzakdoğu kültürüne has eserleriyle de dikkat çekiyor. Bu türdeki eserlerini zaman zaman karanlık tarzlarıyla bütünleştirerek harika işler çıkartıyorlar. Diğer müzisyenlere nazaran kendilerine daha az başvursam da bazı çalışmalarına videolarımda yer vermeye çalışıyorum.
YouTube Abone Sayısı: 504.000
En Sevdiğim Besteleri: Ghosts of Winter, School of Grimmloth ve Darkmist Estate
https://www.youtube.com/channel/UCjMZjGhrFq_4llVS_x2XJ_w

Peter Gundry

Avustralyalı bağımsız bir besteci kendisi. Büyüler, cadılar, vampirler ve bunun gibi Orta Çağ’ı yansıtan ve insanı rahatsız eden gotik korku öğelerini eserlerine çok iyi yediren Gundry, ağırlıklı olarak İskandinav ve Kelt müziklerini karanlık bir atmosferle sunuyor. Besteleri dinlerken sizi büyüleyip başka diyarlara götürüyor. Özellikle düzenlemeleri kusursuz. Bu anlamda gerçekten çok yetenekli. Maalesef telif istediği için müziklerini videolarımda kullanamıyorum yoksa tüm koleksiyonunu tüketebilirdim. Fakat dinlemesi serbest:)
YouTube Abone Sayısı: 672.000
En Sevdiğim Besteleri: Salem’s Secret, The Absent Heart ve Goëtia
https://www.youtube.com/user/23Alchemist23

Nights Amore Music

Yeni keşfettiğim bir yetenek. Tamamen Sad Piano adını verdiğimiz hüzünlü ve duygusal eserler üretiyor. Bestelerinin tamamı çok etkileyici, duygularınızı incitmeyi ve yaralamayı iyi biliyor. Geceleri uyurken dinlemenin inanılmaz keyifli olduğunu söyleyebilirim. Duygusal korku hikayelerine çok uyumlu bir tarzı var. YouTube’daki diğer müzisyenlere göre abonesi daha düşük ancak hızla yükseleceğine inanıyorum.
YouTube Abone Sayısı: 53.500
En Sevdiğim Besteleri: Goodbye ve Sadness
https://www.youtube.com/channel/UCWyREsek_ARZ3V84NqXrlLw

 

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: