Ağzı Yırtık Kadın: Kuchisake-Onna

Kuchisake-onna, diğer bilinen ismiyle Ağzı Yırtık Kadın, özellikle 20. yüzyılda yoğun olarak anlatılmaya başlanmış, ortaya çıkış tarihi kaynaklara göre değişiklik gösteren ve çeşitli versiyonları bulanan dehşet verici bir Japon şehir efsanesidir. Hikayesi Japonya dışında Güney Kore ve Çin’de de farklı şekillerde anlatılmaktadır. Kuchisake-onna bir kulaktan diğer kulağa kadar yarılmış bir ağıza sahiptir. İnsanların karşısına çıkarak onları feci şekilde öldüren kötücül bir hayalettir.

Efsaneye göre Kuchisake-onna zamanında evli bir kadındır. Kadın kocasını aldatmıştır. Bunu duyduğunda deliye dönen koca öfke ile karısının ağzını makasla keser. Çok meşhur diğer bir versiyonda aldatılan koca bir samuraydır. Aldatıldığını öğrenen samuray, güzelliğine aşırı takıntısı olan karısından intikam almak için kılıcıyla, karısının ağzını kulaklarına kadar keser. Yaşadığı üzüntüye dayanamayan kadın en sonunda ölür. Bu olaylar neticesinde ruhu kötü kalpli bir varlığa dönüşür ve korkunç görüntüsüyle geri döner. İnsanlara sorular sorarak intikam almaya başlar.

Kuchisake-onna ağzını kumaştan bir maske ile gizler. Maske yerine mendil veya yelpaze kullandığı da söylentiler arasındadır. Giydiği kıyafetler konusunda birden fazla rivayet vardır. Vücudundaki kan lekelerinin gözükmemesi için kırmızı kıyafetler, kırmızı bere ve kırmızı topuklu ayakkabı giydiğinin yanı sıra bu lekelerin açıkça belli olması için beyaz ceket ve beyaz çizme giydiği de söylenmektedir. Güneş gözlüğü taktığı da söylentiler arasındadır. Gözleri tilkiye, sesi bir kediye benzer. Boyu hakkında farklı düşünceler vardır. Bazılarına göre 2 metreden uzun olduğu bilinir. İnsanları öldürmek için kullanacağı silah seçimi lokasyona göre değişiklik göstermektedir. Kalabalık kentsel alanlarda gizlemesi kolay olan makas ve neşter gibi silahları tercih ederken; kırsal alanlarda ise büyük bir bıçak, orak veya balta gibi daha ölümcül silahları kullanır.

Kuchisake-onna, daha çok okulların spor salonlarında ve bodrumlarında ortaya çıkar. Mezar taşlarının yanında görüldüğü ve tapınaklarda uyuduğu da rivayet edilir.

Efsaneye göre Ağzı Yırtık Kadın, geceleri tenha yerlerde gezer ve kurbanlarını arar. Yalnız gezen herkes, özellikle de çocuklar onun hedefindedir. Kendine uygun bir kurban bulduğunda onun karşısına çıkar ve “Ben güzel miyim?” diye sorar. Eğer cevap “hayır” olursa Ağzı Yırtık Kadın hedefini taşıdığı silahla öldürür. Eğer cevap “evet” olursa Kuchisake-onna bu kez maskesini çıkartır ve yırtık ağzını göstererek “Peki şimdi güzel miyim?” diye sorar. Bu soruya verilen cevap “hayır” olursa karşısındakini ikiye bölerek parçalara ayırır. Eğer cevap “evet” olursa soruyu yanıtlayanın ağzını neşter veya makasla kulaklarına kadar keser ve kendine benzetir. Bir diğer söylentiye göre iki soruya da evet cevabını veren kurbanın gitmesine izin verir ancak aynı gün o kişinin evine gelerek onu uykusunda öldürür.

Edo döneminin hayalet hikâyelerinden oluşan bir derleme olan “Hayalet Hikayeleri: İhtiyarın Bastonu”nda, Edo yakınlarında tilki şekline girmiş bir Kuchisake-onna’dan bahsedilir. Hikâyeye göre bugünkü Tokyo’da Gonsuke adlı 20’li yaşlara yakın genç bir adam yağmurda şemsiyeyle yürürken karşısına sırılsıklam bir kadın çıkar. Gonsuke şemsiyesini kullanabileceğini söylediğinde kadın ona doğru döner ve ağzının kulaklarına kadar yarılmış olduğu görülür. Gonsuke korkudan yere düşer ve birdenbire yüzü, dişleri düşmüş yaşlı bir adama dönüşür. Hiçbir şey söyleyemez hale gelir ve ardından son nefesini verir.

Kuchisake-onna efsanesi Güney Kore’de de oldukça popülerdir. Öte yandan Ağzı Yırtık Kadın söylentilerinin yeni olmayıp Kore Yarımadası, Japon egemenliği altındayken çoktan var olduğu da konuşulmaktadır. Efsaneye göre Japon egemenliği altındaki dönemde karlı bir gecede maske takan üç kadın evleri ziyaret edip “Hangimiz en güzeliz?” diye sorar. Birini seçtiğinizde diğer ikisi tarafından öldürülürsünüz.

Kuchisake-onna ile karşılaşanların onun tarafından öldürülmemek için yapabilecekleri bazı şeyler vardır. Örneğin “Güzel miyim?” sorusuna  “normalsin” veya “ortalama güzelliktesin” diye cevap vermenin kafasını karıştırdığı öne sürülmüştür.

Ağzı Yırtık Kadın bazı nesnelere karşı hassas davranışlar gösterir. Reaksiyon verdiği objelerden biri, bir tür saç şekillendirici olan pomattır. Üst üste 3 kez veya 6 kez “Pomat” diye ile bağırırsanız, Kuchisake-onna’yı ürkütüp kaçmak için fırsat yaratabileceğiniz söylenir. Bunun sebebi ise Ağzı Yırtık Kadın’ın estetik ameliyatına giren doktorun çok miktarda pomat jöle kullanması sebebiyle bu kokudan nefret etmesidir.  Ayrıca söylentiye göre Kuchisake-onna’ya pomat kutusu fırlatarak ya da avuç içine pomat yazıp göstererek de kurtulabilirsiniz. Bir diğer yöntem ise ayak tabanına pomat yazmaktır.

Bu nesnelerden bir diğer ise yerel ismi bekkōame olan bir şekerlemedir. Söylentiye göre bu onun en sevdiği şekerdir ve o şekeri yemek ile meşgulken kaçabilirsiniz. Bu teori o kadar yayılmıştır ki o sıralarda çıkan bir video oyunu olan Heiankyo Alien’da düşmanları durdurmaya yarayan bir nesne olarak bekkōame kullanılmıştır. Bazı söylentilere göre ise Kuchisake-onna bu şekerden nefret eder ve ona şekeri fırlattığınızda korkmasına sebep olursunuz.

Kuchisake-onna efsanesinin ilk ne zaman başladığı net olarak bilinmese de toplum içindeki söylentiler ilk olarak 1978 yılı aralık ayında Gifu şehrinde başladı. Bu şehir efsanesi, ülkenin dört bir yanındaki ilkokul ve ortaokul öğrencileri arasında büyük bir korkuya neden oldu. Birçok polis arabasının sevk edilmesine ve öğrencilerin okuldan eve toplu halde dönmesi gibi durumlara sebep olan efsane, halk arasında paniğe yol açtı. Daha sonra 29 Haziran 1979 tarihli bir gazetede yayımlanan bir makalede, 1978 yılı aralık ayında Gifu şehrinde yaşlı bir çiftçi kadının evinin dışındaki tuvaletteyken Kuchisake-onna’yı görüp korkuyla kaçtığı ve bu sırada kalçasını kırdığı söylentisine yer verildi.

Kuchisake-onna efsanesinin kökeni ve çıkış noktası ile alakalı yıllar boyunca ortaya farklı teoriler atıldı. O dönemler sadece zengin ailelerin çocukları dershanelere gidebiliyordu. Fakir ailelerin, kendi çocukları da dershaneye gitmek istemesin diye sokaklarda dolaşan ağzı yırtık bir kadının varlığını uydurduğu söylentilerden biriydi. Bazı kaynaklarda Kuchisake-onna akıl hastanesinden kaçıp ağzını rujla boyamış ve insanlara korku salmış bir kadındı. 1990’larda, estetik ameliyat ve ameliyatlarda yaşanan hatalar gibi konular daha çok konuşulmaya başlanınca, Kuchisake-onna söylentileri de tekrar yayılmaya başladı. Estetik ameliyatı başarısız geçtiği için çıldıran kadınların bu efsaneye sebep olduğu da söylendi. Ama bunlardan en ilginci, Kuchisake-onna hikayesinin, CIA tarafından insanlar arasında söylentilerin nasıl hızlı yayıldığını doğrulamak için sızdırıldığı iddiasıydı.

Kuchisake-onna efsanesi, popüler kültürde de yerini almış; çeşitli film, manga, anime ve bilgisayar oyununda boy göstermiştir. Bunlar arasında en bilineni 2007 yılında çekilen Japon korku filmi Carved: Ağzı Yırtık Kadın filmidir. 2008 yılında Carved 2: Makas Katliamı gösterime girmiştir. Bu filmler Kuchisake-onna 1 ve Kuchisake-onna 2 isimleriyle de bilinir.

Kuchisake-onna yani Ağzı Yırtık Kadın, Japonya’nın en popüler, en korkunç ve en şeytani halk hikayelerinden biridir. Yolunuz bir gün Japonya’ya düşerse önleminizi almanızda fayda var.

Not: Bu yazı, çeşitli kaynaklarda yaptığım araştırma ve derlemeler sonucu oluşturulmuştur.

YouTube kanalıma aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:
Cem’den Dinle YouTube

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: