Gerçek Instagram Hikayeleri

Birazdan okuyacağınız hikayeler, farklı insanların başından geçmiş ve çeşitli kaynaklarda yayınlanmış gerçek olaylardır.

Hikaye#1

Diğerlerinden farklı olmayan bir gün odamda öylesine oturuyordum. O sırada yeni bir takipçim olduğuna dair Instagram’dan bildirim aldım. Gelişi güzel açılan spam hesaplarından birine benziyordu. Kullanıcı adı “ty13503’dü. Profilinde sadece 5 tane fotoğraf vardı, hepsi dışarıdan çekilmiş birbirinden farklı tek katlı evlere aitti. Hesabın iki takipçisi vardı. Ben dahil üç kişiyi takip ediyordu. Fotoğrafların hiçbirinde beğeni yoktu. Ayrıca tüm fotoğraflar yoruma kapalıydı.

Hesabı listemden çıkarmakla ya da engellemekle uğraşmadım, zaten o zamanlar hesabım herkese açıktı.

Birkaç gece sonra aynı hesabın son koyduğum fotoğrafı beğendiğine dair bildirim aldım. Merak edip bildirime tıkladım ve hesabın profiline gittim. Sayfaya yeni bir fotoğraf eklenmişti. Fotoğrafı görür görmez onun evime ait olduğunu anladım. Dehşete kapılmıştım. Hesaba özel mesaj gönderip onun kim olduğunu sordum. Büyük ihtimalle arkadaşlarımdan biri bana şaka yapıyordu.

Hesabın sahibi mesajlarımı görmüş ama cevap vermemişti. Bu gerçekten bir tehdit ve taciz vakası olabilirdi, belki de olayı polise bildirmem gerekirdi.

Anne ve babamı uyandırmak için onların odasına gittim. O sırada saat gece 12’yi geçmişti. Onlara fotoğrafı gösterip nerede yaşadığımızı bilen birilerinin bizimle uğraştığını söyledim. Bana sakin olmam gerektiğini söylediler. Daha önceden aklıma geldiği gibi okul arkadaşlarımdan birinin bana şaka yaptığını düşünüyorlardı.

Yine de babamla birlikte etrafa ve sokağa bakmak için evin dışına çıktık. Dışarısı sanki bir hayalet şehir gibiydi. Geç saatte kimsenin olmaması normaldi. Tekrar içeri girip odalarımıza çekildik. O sırada polise haber verecek kadar ciddi bir olay olmadığını düşünüyordum. Beni tanıyan biri bana hoş olmayan bir şekilde takılıyordu belli ki.

Birkaç saat daha uyanık kaldım. Daha sonra yatağıma girdim. Tam o sırada Instagram’dan bir özel mesaj geldi. Yine o hesaptandı. Mesajda evimin başka bir cephesinden çekilmiş yeni bir fotoğraf vardı. Sohbet sayfası açıkken bir fotoğraf daha gönderdi. Bu seferki penceremin fotoğrafıydı, odamdaki açık olan televizyon görülebiliyordu. Dehşet içindeydim. Yatağımdan çıkıp pencereden bakmaya cesaret edemedim.

Sonraki gelen mesajda “pencereden bak” yazıyordu. İçimdeki korku gittikçe artıyordu. Televizyonu kapayıp ortamı tamamen kararttım. Penceremdeki kimse beni görsün istemiyordum. Yatağımdan çıkıp karanlığın içinde sürünmeye başladım.  Tam halının üzerinden sürünürken sert bir şekilde cama vurma sesleri gelmeye başladı. Vurma o kadar şiddetliydi ki neredeyse cam kırılacaktı. İçimdeki korku hissi artık tavan yapmıştı.

Süründüğüm yerden arkamı dönüp pencereye baktım ve dışarı birini gördüm. Yüzü belli olmuyordu. Ayağa kalkıp odamdan çıktım ve ebeveynlerimin odasına koştum. Babamı yataktan kaldırıp zorla odama getirdim. Cama vurulma seslerini babam da duymuştu ancak biz odaya tekrar dönene kadar gizemli kişi gitmişti. Vurma sesi babamın bana inanması ve olayı ciddiye alması için yetmişti.

Hemen polisi aradık ve yaşananları memura anlattık. Bana o kişinin benimle Instagram üzerinden iletişim kurduğu için kimliğini bulabileceklerini söylediler. Hesabın sahibini takip etmek için Instagram’a kişisel bilgilerin paylaşımı için yasal talepte bulundular.

Aynı gece polis aracını takip ederek polis merkezine gittik. Uzun bir sürecin ardından hesabın ismini ve hikâyemin detaylarını ilettim. Ertesi gün hesabın kime ait olduğu bulundu. Bu zamanında aynı liseye gittiğim Luke’du. Luke insanlarla çok konuşmayan oldukça garip bir çocuktu. Biraz korkutucuydu. Korkutuculuğu tipik lise zorbalarındaki gibi değildi. Onun korkutuculuğu sanki öğrencilere zarar verebilecek bir psikopatmış gibi gözükmesinden geliyordu.

Beni hedef olarak neden seçti bilmiyorum. Çocukla hiç konuşmamıştım ancak ne kadar tehlikeli olduğu ortaya çıkmıştı. Pencereme o kadar sert vurmuştu ki gündüz gözüyle camın üzerinde küçük çatlaklar bulduk.

Luke yakalanıp tutuklandı. Biz de taciz ve haneye tecavüz suçlarından şikâyetçi olduk. Şu an kendisi hapishanede.

Hikaye#2

Bir gün matematik dersinde arkadaşım Joe ve ben sınıfın köşesinde konuşurken Instagram’dan bir takip etme isteği aldım. İsteği gönderen Tracy isminde sarışın bir kızdı. Takip isteğini kabul edip kızı Joe’ya gösterdim. Çünkü fotoğrafına bakılırsa oldukça çekici biriydi. Güzel bir kız tarafından takip edilmek hoşuma gitmişti. Ben de ona takip isteği gönderip ders notlarını almaya devam ettim.

Eve döndüğümde kızdan özel mesaj geldi. Yazışmaların detayına girmeyeceğim. İşin özünde beni çok çekici bulduğunu söyledi. Hakkımda basit birkaç soru sordu. Ona takip isteğimi kabul etmesini söyledim. O ise erkek arkadaşı olduğunu ve sürekli hesabına bakıp kontrol ettiği için onun fark etmesini istemediğini söyledi. Bu benim gururumu daha da okşamıştı. Sevgilisi olan bir kız bana ilgi duyuyordu. Belki yaptığım yanlıştı ancak eğleniyordum. Bana sürekli kavga ettiklerini ve kısa bir süre ilişkilerine ara vermek istediğini yazdı. Bu süre içinde başka birileriyle takılmayı amaçlıyordu.

Tavsiye almak için Joe’ya mesaj attım. Bana kesinlikle kızla buluşmamı söyledi. İçim rahatlamıştı.

O gün, gece 11’de şehrin plajında buluşmak için sözleştik. Plaj arkadaşlarımızla takıldığımız ya da kızları götürdüğümüz bir yerdi. On bire on kala aracımı otoparka park ettim ve kıza beş dakika sonra orada olacağımı belirttiğim bir mesaj attım. Kız hemen şunu yazdı:

“Harika! Kumsalda sana bir şey bıraktım.”

Şaşırdığımı belirttiğim bir mesaj yolladıktan sonra kız gidip bakmam gerektiğini yazdı. Bu kadar yakınken bile hala mesajlaşmak garip geliyordu ancak boş verdim.

Sessizlik içindeki plaja doğru yürüdüm. Suyun hemen kenarında kumun üzerinde bir şey gördüm. Bu küçük bir kutuydu. Yaklaşıp içini açtım. Kutuda park ettiğim arabamın biraz önce çekilmiş poloroid bir fotoğrafı vardı.

Oldukça şaşırmıştım. Ne olduğunu anlamaya çalışıyordum. Ona nerede olduğunu sorduğum bir mesaj attım. “Gel ve beni bul” diye cevap verdi. Kabul ettim. Benimle oynamak istiyorsa bana uyardı.

Park yerine geri döndüm ve fotoğrafın nereden çekilmiş olabileceğine baktım. Fotoğrafın açısını incelediğimde ilerdeki yoğun çalılıkların arasından çekildiğine emin oldum. Çalıların önüne yürüyüp orada durdum. O sırada çalıların ilerisinden hayli garip bir ses duydum. Bu ses sanki ağzınızda su yokken gargara yapmaya benziyordu. “Tracy?” diye seslendim. Sonra çalıları kaldırarak onu ortaya çıkarmaya çalıştım. Tracy yerine çalıların altındaki çamurda çömelmiş bir adam gördüm, arkası bana dönüktü. Aniden başını bana doğru çevirdi. Bunu beklemediğim için korkudan arkaya doğru sendeledim ve sırt üstü betona düştüm. Kalkıp hızla arabama koştum ve korku içerisinde oradan uzaklaştım.

Joe ve diğer arkadaşlarıma olaydan bahsettim, çünkü o plajı hala buluşma noktası olarak kullanıyorlardı. Kendi iyiliğim için bir süre oraya gitmeyi bıraktım.

Hikaye#3

Adım Jackie, 17 yaşındayım. Çoğu kız gibi Instagram’daki güzel kızlara özenen biriyim. Fotoğraflarıma çok sayıda yorum ve beğeni almak hoşuma gider. Bu sebeple son yaz, plajda olmanın avantajını kullandım ve birçok mayolu fotoğraf paylaştım. Bu tip fotoğraflar her zaman oldukça fazla ilgi çeker. Herkesin beni takip etmesine izin veriyordum, takipçi sayımın yükselmesi hoşuma gidiyordu.

Yazın bir gün garip bir takip daveti aldım. Kullanıcı adına tıkladım. Hesap tamamen boştu. Profil fotoğrafı, paylaşım ya da takipçi yoktu. Kabul ettiğim takdirde tek takip ettiği hesap ben olacaktım. Ama umursamadım. Belki eski sevgililerimden biri beni stalklamak istiyordu.

Bir hafta sonra olaylar başladı. Garip hesaptan ilk yorumumu almıştım. Birkaç hafta önce koyduğum bir fotoğrafın altına “ateşli” yazmıştı. Gerçek hayatta tanımadığım birçok kişiden yorumlar aldığım için bunu umursamadım. Ertesi gün hesap, fotoğraflarımı seri şekilde beğenmeye başladı. Neredeyse fotoğraflarımın yarısını beğenmişti.

Ve işler daha da kötüye gitti. Bir gece cep telefonumdan bir arama geldi. Merakla açtım, diğer taraftaki derinden gelen ses “hey” dedi. Bu bir erkek sesiydi, çok derinden işitiliyordu. Sesi tanımıyordum. Diğer taraftaki kişi yeniden konuştu.

“Jackie, değil mi?”

Kalbim çarparken telefonu kapadım. Penceremin panjurlarını da indirdim. Kim olduğu hakkında hiç fikrim yoktu, birinin bana şaka yaptığını umuyordum. Korku içinde yatağa girip uyudum.

Ertesi gün hesap beni bir fotoğrafta etiketledi. Fotoğrafın ne olduğuna bakmak için Instagram’ı açtım. Fotoğraf evimin sokağına aitti. Artık ciddi şekilde endişelenmiştim. Hesabı engelleyip bir süre Instagram kullanmayı bıraktım.

O hafta başka bir gün arkadaşım Jess’le plaja gittik. Aracı park edip bagajdan plaj sandalyelerimizi aldığımız sırada güneş gözlüklü ve kot pantolonlu biri bana yaklaştı ve mayom üzerinden iltifat etti. Teşekkür edip işime döndüm, onunla konuşma niyetinde değildim. İkimize günümüzün nasıl geçtiğini sordu. İşte o an sesi hatırladım. Adam beni telefonla arayan kişiydi. Beni bulmuş ve takip etmişti. Jess’e hemen arabaya binmesini söyledim ve acele ile oradan uzaklaştık. Eve geldiğimize bizi takip etmediğinden emin olduk.

Jess’e olayın tamamını anlattım. Aceleyle Jess’in arabasına atlayıp geldiğimiz için kendi arabamı plajda bırakmıştım. Adamın aracıma bir cihaz yerleştirmesinden endişelenmiştim. Arabayı alıp geri getirdiğimizde babamı arayıp aracımda bir takip cihazı olup olmadığını kontrol etmesini istedim.

Beni nasıl bulduğunu bilmiyorum ama onun kim olduğunu anladığımı bilecek kadar zeki olduğu kesindi. Zaten birkaç gün önce Instagram’da bilinmeyen bir hesaptan garip bir özel mesaj aldım. Mesajda “Plajda karşılaştığımız günü hatırlıyor musun?” yazıyordu.

Umarım bu taciz yeniden başlamaz. Son birkaç gündür uyumakta zorlanıyorum. Eğer olaylar yeniden başlarsa polise haber vereceğim. Herhangi bir gelişme olduğunda sizi de bilgilendiririm.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: