Lanetli Mekanlar: Sprague Malikanesi

ABD’nin hayaletleriyle ünlü lanetli mekânı Sprague Malikânesi, 1790 yılında Rhode Island eyaletine bağlı Cranston şehrinde inşa edildi. Malikâne William Sprague isminde bir adam tarafından yaptırılmıştı ve Sprague Ailesi’ne aitti. Malikâne ilk dönemler şimdiki halinden çok uzaktı, bir çiftlik evi gibi inşa edilmişti. Sprague Ailesi çok varlıklıydı ve bu varlıklarını tekstil sektöründeki işlerinden elde etmişti. Aile o dönemin ilk pamuklu kumaş üretim fabrikasının sahibiydi. Kendilerini tüm çevrelerde tanıtmışlardı.

William öldükten sonra, hem malikâne hem de iş, Amasa ve William II ismindeki iki oğluna kalmıştı. Amasa şirket işlerini büyütürken William politika üzerine bir kariyer takip etmeyi seçmişti.

Amasa zamanla evi büyüttü ve çiftlik evinden şimdiki malikâne formuna dönüştürdü. Amasa ayrıca malikâneye birçok konuk davet ederek onlar için eğlenceli partiler düzenliyordu. O sebeple Cranston civarında hem iyi tanınıyor hem de güçlü bir itibar kazanıyordu.

Amasa, 1843 yılının yılbaşı günü bir iş seyahati için malikâneyi terk etmişti. Ertesi gün tüm Cranston korkunç bir haberle sarsıldı. Amasa’nın cesedi malikânenin hemen yakınlarında bulunmuştu. Ezici bir aletle ciddi şekilde dövülmüş, bileğinden kurşunlanmış ve bir köpek tarafından ısırılmıştı.

İrlandalı bir göçmen olan malikâne çalışanı John Gordon, cinayetin işlendiği sabah Amasa ile tartışırken görülmüştü. Bir söylentiye göre John Gordon kuracağı iş için içki ruhsatı almak istemiş, Amasa bunu engellemişti. John Gordon bir anda bir numaralı cinayet şüphelisi konumuna geldi.

Araştırmalarını tamamlayan polis John Gordon’u tutukladı. O dönemler Amerika Birleşik Devletleri’nde İrlandalılara karşı ciddi bir ırkçılık vardı, bu sebeple John Gordon adil bir şekilde yargılanmadı. Mahkeme sonucu cinayetten suçlu bulundu ve eyalet yasalarına göre asılarak idam edildi. Birkaç yıl sonraysa John Gordon’un tamamen suçsuz olduğu ortaya çıktı. Bu İrlandalı adam haksız yere öldürülmüş oldu. Bu olaydan sonra Rhode Island yasalarında değişiklik gerçekleşti ve eyalette bir daha kimse idam edilmedi.

Bu cinayet günümüzde hala çözülmüş değil. Gerçek katil hiçbir zaman bulunamadı. Bazı söylentiler cinayeti Amasa’nın ağabeyi William’ın işlediği yönündeydi ama bu hiçbir zaman kanıtlanamadı.

Bu cinayetten sonra malikânede sayısız paranormal olay raporlanmaya başladı. Bunlardan ilki, hala günümüzde de tanıkları olan, malikânenin merdivenlerinde siyah giyimli bir adamın dolaşmasıydı. Onu gören insanlar adamın Amasa’nın ta kendisi olduğunu söylüyorlardı. Garip olaylar malikânenin şarap mahzeninde de yaşanıyordu. Oraya inenler sıcaklığın hızla düştüğünü ve soğuk rüzgârların estiğini söylüyorlardı. Buradaki tüyler ürpertici soğuğu Amasa’ya bağlıyorlardı çünkü birçok kişi mahzende Amasa’nın hayaletimsi siluetini gördüğünü belirtmişti. Ayrıca görgü tanıklarından bazıları mahzende havada uçuşan ışıklı toplar gördüklerini iddia ediyorlardı.

Malikânenin ziyaretçilerinden biri, bir gece, malikânenin kubbesinde bir kadın gördüğünü söylüyordu. Ayrıca malikânedeki aynalarda birçok defa siluet ve yansımalar görüldüğü rapor edilmişti.

Sprague Malikânesi’nin en ürkütücü yeriyse “Doll Room” adı verilen Oyuncak Bebek Odası’ydı. Buraya böyle bir isim verilmesinin sebebi odanın duvarları dahil her yerinde oyuncak bebeklerin olmasıydı. Buraya giren herkes odada bir varlığı hissediyordu. Ayak sesleri duyuyor, ışıkların gidip geldiğine şahit oluyorlardı. Hatta odadaki bebeklerin gözlerini kırptıkları ve yerlerini değiştirdikleri oluyordu.

Yirminci yüzyıla gelindiğinde Cranston şehri gelişiyor ve etrafta binalar yükselmeye başlıyordu. Tarihler 1967’yi gösterdiğinde Cranston Tarihi Derneği, yıkılıp yerine gökdelen yapılmasını engellemek için Sprague Malikânesi’ni satın aldı ve şehrin yeni dokusuna göre restore etti. Bu restorasyon sonrası ise herkesin malikaneyi görebilmesi için yapıyı ziyarete açtı.

Malikâne dernek tarafından satın alındıktan 1 yıl sonra iki medyum burayı ziyaret edip gece kalmaya karar verdiler. Ziyaretleri sırasında garip olaylara şahit oldular. Yorgan ve çarşaflar gece uyurlarken üzerlerinden çekilmişti. Yaptıkları araştırmada burada kalan diğer insanların da uyurken benzer şeyler yaşadıklarını öğrendiler.

İki medyum birkaç günlük gözlem sonrası ruh çağırarak malikânede yaşadığı iddia edilen varlıklarla iletişime geçmeye karar verdiler. Bir gece bir ruh çağırma tahtası vasıtasıyla seansa başladılar ve iki kişiyle iletişim kurmayı başardılar. Bunlardan biri Amasa Sprague’dı. Diğeri ise o güne kadar hiç adı duyulmamış Charlie diye biriydi. İki medyumun yaptığı görüşme Charlie’nin, Sprague Ailesi’nden sonra malikânenin sahipleri olan başka bir aileye hizmet eden bir uşak olduğunu ortaya çıkardı.

Bu ruh çağırma seansında medyumlarla iletişim kuran Charlie, olanlara sürekli “Benim evim, benim toprağım.” şeklinde mesajlar gönderiyordu. Medyumlar ona ruhunun rahat etmesi için ne yapabileceklerini sorduklarında onlara “Hikâyemi anlatın.” cevabını vermişti.

Medyumlar dediklerini yapıyor ve o zamana kadar adı Sprague Malikânesi hayaletleriyle anılmayan Charlie’nin hikâyesini anlatıyorlardı. Charlie’nin ünü ve itibarı çevrede hızla yayıldı ve her Cadılar Bayramı’nda Sprague Malikânesi’nde onun adına parti düzenlenmeye başlandı. Malikânenin ziyaretçileri her yıl bu partiye katılıyordu.

Sprague Malikânesi’ni 1967’de satın alan Cranston Tarihi Derneği’nin sahipleri, Robert ve Viola Lynch isminde evli bir çiftti. Bu çiftle alakalı, günümüze yakın bir tarihte tüyler ürpertici bir olay yaşandı.

Viola Lynch, 2002 yılının başlarında hayata veda etmişti. Aynı yılın 31 Ekim’inde yani Cadılar Bayramı’nda ise malikânede uşak Charlie adına düzenlenen partiye katılan bir grup kadın, ruh çağırma tahtası ile bir ruh çağırma seansı düzenlediler. Seansı yapan grup daha sonra VL kod adlı bir kadının kendileriyle iletişime geçtiğini söylüyorlardı, ki bu harfler Viola Lynch’in ad ve soyadının baş harflerini oluşturuyordu. Viola Lynch, bu kadın grubuna gönderdiği mesajda şunları söylüyordu: Robert’a haber verin, ona ihtiyacım var.”

Viola Lynch’in kocası Robert Lynch ise bu mesajın gönderildiği 2002 yılının Ekim ayında gayet sağlıklı bir hayat sürüyordu. Ancak 2003 yılının Şubat ayında aniden öldü ve ölüm sebebi bulunamadı. Viola Lynch, öbür dünyadan gönderdiği paranormal bir mesajla kocasını yanına almıştı.

Dünyadaki lanetli yerlerin ziyaret edildiği Hayalet Avcıları adlı dünyaca ünlü televizyon programı, 2007 yılında yayınlanan bir bölümünde Sprague Malikânesi’ni konu alıyordu.

Not: Bu video, çeşitli kaynaklarda yaptığım araştırma ve derlemeler sonucu oluşturulmuştur.

YouTube kanalıma aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:
Cem’den Dinle YouTube

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: